samotna wyprawa rowerowa na KAUKAZ 2006 by Paweł Robinson Dunaj
 

Główna

www.kaukaz.pl

ŹRÓDŁO: www.kaukaz.pl

Pamiętajmy, że nie ma możliwości dotarcia do państw Południowego Kaukazu drogą lądową przez Rosję. Od kilku lat Rosjanie traktują przejścia lądowe z Gruzja i Azerbejdżanem jako lokalne i odprawiają obywateli jedynie krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Polscy turyści chcący przejechać np. z Władykaukazu do Tbilisi są odsyłani do Soczi na połączenie promowe. Tym sposobem dokłada się około 500 km drogi i kilka dni jazdy, co oczywiście oznacza także bolesny ubytki w budżecie wyprawy. Kolejnym argumentem za omijaniem Północnego Kaukazu jest wzrost przestępczości i postępująca tam destabilizacja polityczna. Nie warto również usiłować wyjazdu z Gruzji Drogą Wojenną przez Kazbegi. Wprawdzie gruzińscy pogranicznicy mogą pozwolić na wyjazd z Gruzji, jednak Rosjanie nie zgodzą się wpuścić na teren Federacji. Efekt? Nieszczęsny Turysta błąka się między posterunkami granicznymi i musi wzywać na pomoc polską ambasadę w Tbilisi.

Przestrzegamy również przed korzystaniem z ofert nielegalnego przekroczenia granicy. Kierowcy, których nie brakuje przy dworcu we Władykaukazie, proponują czasem przewiezienie przez granicę w bagażniku lub przeprowadzenie przez górskie ścieżki za 100 dolarów od głowy. Taka próba nielegalnego przekroczenia granicy może skończyć się ciężkim aresztem, wysoką grzywną a nawet utratą zdrowia lub życia (ostrzał ze strażnic, pasy minowe).

Naprawdę nie warto próbować forsować z którejkolwiek strony żadnego z przejść lądowych Gruzji i Azerbejdżanu z Rosją. Każdy rok przynosi kolejne przypadki osób, które po nieudanej próbie wjazdu do Gruzji lub wyjazdu z niej przez przejście Władykaukaz-Kazbegi przejechały kilkaset kilometrów na granicę rosyjsko-azerską nad M. Kaspijskim, a następnie zawrócone z niej musiały nadrabiać ponad 1000 km do Soczi, skąd kursują promy. Co ważne, zdarza się, że nawet sami pogranicznicy błędnie sugerują odwiedzenie innego przejścia lądowego...


ŹRÓDŁO: www.kaukaz.pl
dodane 15 Jun 2006
0 komentarz
Dodaj komentarz - COS CI LEŻY NA SERCU?:) OPISZ TO! - DZIĘKI! :)

imię/ksywka:

emotikony:

smile wink tongue laughing sad angry crying 
 

Panel Administracyjny
© banner 2006 by Marcin BUCHOO Buchwejc